Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  Ã–VRIGT / Speglar / Pigtittare 6903684



*

nr 690 3684


Pigtittare

1800-tal, höjd: 70


Utrop:

300 kr

Såld:

350 kr

Sista tid för bud online:

måndag 4 april 2011
kl 17:44:40


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
1/4 23:30:29 1      200 kr
2/4 02:46:05 2      150 kr
4/4 09:49:32 3      Vinnande bud
4/4 15:02:01 4      300 kr


  • Läs mer...
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: lådspegel pigtittare rakspegel spegel speglar
  • 6090 Spegel
    Ek, 148x33 cm
     

    Auktionen avslutas
    nästa vecka
    12 jan kl 19:13
  • 6287 Spegel
    Empire, provinsarbete, 65x35 cm
     

    Auktionen avslutas
    nästa vecka
    12 jan kl 20:24
  • 6674 Spegel
    förfylld, delvis bemålad, 66x54 cm
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    nästa vecka
    12 jan kl 19:16




Ladda ner broschyr